lniana krajka na tabliczkach

To trzecia krajka, którą robię. Niestety nadal jeszcze "kręcę" ze ściągą...1) Tabliczki - moje są z PCV - szkoleniowe :P opisane numerami od 1 do 10 (w przypadku tego projektu) i od -10 do -1, przy każdym otworze znajduje się oznaczenie literowe od A, dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara do D.

2) Projekt. Projekt narysowałam na kartce w kratkę zaznaczając kierunek w którym układa się wzór ( w sumie nić skręca się w odwrotnym kierunku).

Zaprojektowałam wzór na 20 tabliczek po 4 otwory (czyli w sumie 80 nitek). 
Wydzieliłam więc 20 kratek w poziomie i 4 kratki w pionie. Słowem 1 kratka - 1 nitka, a zatem każda kratka może mieć inny kolor, w zależności od projektanta :) Wzór nie musi być symetryczny względem osi krajki, ale dla mnie jest to ułatwienie (np. jeśli tabliczka przekręci się, wzór nie wyjdzie, mogę zawsze skorygować jej położenie względem tabliczki z tym samym numerem po drugiej stronie :)

- Wzór taki można powtarzać segmentami po 4 obroty cały czas w tym samym kierunku, wtedy z mojego projektu wyszły by "strzałki" w jednym kierunku.
- Wzór można też odwrócić symetrycznie, czyli co cztery obroty do przodu, zrobić 4 obroty do tyłu i wtedy z mojego wzoru wyszły by diamenciki jeden w drugim jak widać na zdjęciu.
- Można też dowolnie odbijać wzór symetrycznie w różnych momentach kręcenia, np. zrobić symetrię co 2 obroty, a nie co cztery.

Mój wzór jest na 8 kratek, ale mam do dyspozycji tylko 4 otwory w tabliczce - więc kompresuję go do 4 kratek...nakładam.3) Teraz pora na nici, długość nici jest zbliżona do długości krajki, myślę że dodanie jakiejś 1/5, czy 1/4 do żądanej długości wynikowej będzie ok :) w moim przypadku musiałam dociąć 80 nici lnianych. 30 brązowych, 22 białe, 12 bordo, 8 fioletowych, 8 niebieskich.

Przekładanie nici przez otwory - mnie zajmuje ze 3 godziny, zawsze się gdzieś pomylę albo się poplączą ;]

Przekłada się je przez tabliczkę z lewej na prawą stronę, (według źródeł) jeśli chcemy uzyskać wzór skręcający w prawo. Ja oczywiście dzielnie trzymam się tej zasady i przekładam 10 z jednaj strony od lewej do prawej, a dziesięć z drugiej strony od prawej do lewej.

Kolejność nici wkładanych jest taka, jak w kolorowej "tabelce - projekcie", kolejność od góry: A B C D. (20 w poziomie to liczba tabliczek). Czyli kolor który jest na pierwszej pozycji A, idzie do otworu A i tak dalej... Jak poniżej.


4) No i zaczynam kręcenie ... :) do przodu trzymając przed sobą tabliczki w pozycji takiej, że A jest z przodu u góry. Ponieważ nigdy nie wiem co wyjdzie, kręcę jedną serię (4 obroty) do przodu i jedną do tyłu i powtarzam.
I teraz widzę na czym stoję ;] 

 Otrzymuję wzór jak z 4 tego zdjęcia, tylko że tak jakby na lewej stronie (fot. 5), więc odwracam krajkę i poza tym wszystko gra :P 

Czyli wyszło jak na rysunku poniżej, nici przechodzą od lewej do prawej, kręcę do przodu, wzór pochyla się w lewo :) 

 Teraz dorysowuję pozostałe segmenty do projektu żeby mieć ściągę :) i uwzględniam odbicia...

5) Generalnie wzór poniżej, duża litera to oznaczenie otworu w tabliczce, który trzymamy na wierzchu, od strony powstającej plecionki (czyli u góry), strzałka plus litera to kierunek obrotu.
I gotowa Krajka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz